| Processor | Intel Core i7-13700H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 Inch IPS Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 5200MHz RAM | |
| Memory | 1TB M.2 2280 PCIe Gen4 TLC SSD | |
| Battery | 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo Legion Slim 5i |
|---|---|
| Model | Legion Slim 5i |
| Price | Tk 160,453 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel WiFi 6E 802.1AX (2 x 2) |
|---|
| Display Type | WQXGA IPS, Anti-Glare, 100%sRGB, 350 nits, 165Hz, Narrow Bezel, Low Blue Light |
|---|---|
| Display Size | 16.0 inch |
| Display Resolution | 1600 x 2560 Pixels (16:10 aspect ratio) |
| Webcam | 1080P FHD with Dual Microphone and E-camera Shutter |
|---|
| Body Dimensions | (H x W x D) 19.7-21.9mm x 359.7mm x 260.3mm / 0.78-0.86 x 14.16 x 10.25 |
|---|---|
| Body Weight | 2.3 kg / 5.07 lbs |
| Body Build | Aluminium (top), PC-ABS (bottom) |
| Body Color | Storm Grey (top), Onyx Grey (bottom) |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13700H (E-Core Max 3.70 GHz, P-Core Max 5.00 GHz with Turbo Boost, 14 Cores, 20 Threads, 24 MB Cache) |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB DDR5 5200MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB M.2 2280 PCIe Gen4 TLC SSD |
| Battery Type | Lithium-Ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-Cell 80Wh battery |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | 2x2W speakers with Nahimic Audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel WiFi 6E 802.1AX (2 x 2) |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Left: USB-C 3.2 Gen 2 (DisplayPort 1.4, 140W power delivery) USB-C 3.2 Gen 2 (DisplayPort 1.4) Right: 4-in-1 SD card reader Rear: Ethernet (RJ45) USB-A 3.2 Gen 2 (5V2A always-on) USB-A 3.2 Gen 2 |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 1.5mm 4-zone RGB backlit keyboard 0.3mm ditch 100% anti-ghosting Swappable keycap set (4 keycaps) Lenovo Legion Spectrum RGB software support |
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 86Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 54.7Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch WQHD IPS 165Hz Display
Processor: AMD Ryzen 7 5700U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable 91 Wh Li-poly Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 80 Wh battery with 3 charging Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 64GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Pop!_OS 22.04 LTS
Battery: 4 cell Lithium-Ion 54Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →